Mathematical Conferences Niš, Serbia, 13th Serbian Mathematical Congress

Font Size: 
KORELACIJA MATEMATIKE I OSTALIH NASTAVNIH PREDMETA
Zeldzo Huric

Last modified: 2014-03-13

Abstract


Korelacija – (ko+relacija) relacija je odnos, veza, kontakt; ko, kao predmetak u mnogim riječima označava spajanje, pa se korelacija može definisati kao suodnos, uzajamna zavisnost, povezanost u harmoničnu cjelinu. U nastavi bi to značilo neposredno povezivanje srodnih sadržaja iz različitih predmeta, kako bi nastava bila efikasnija, racionalnija i ekonomičnija.

Obzirom da je matematika, kao nijedna druga nauka, prisutna u prirodi i društvu, to je korelacija u nastavi ovog predmeta imperativ i nužnost. Niko ne bi mogao odrediti, u slučaju nedostatka iste, ko je u većem gubitku – sama matematika ili predmeti kao što su fizika, biologija, hemija, geografija...Prosto, oni ne bi mogli ni egzistirati bez matematike. Tačnije, mnoge nastavne sadržaje iz ovih predmeta učenici ne bi mogli usvojiti bez prethodnog matematičkog obrazovanja. (Navesti nekoliko lekcija iz ovih predmeta, kao primer, i što bi učenici morali prethodno znati iz matematike da bi razumeli sadržaje).

Zar je moguće učiti, posebno raditi zadatke iz hemije ne poznajući proporciju? Zar je moguće razumeti geografske karte, ne poznavajući razmeru? Kako razumeti nastavne sadržaje iz stručnih predmeta srednjih stručnih škola bez adekvatnog nivoa matematičkog znanja?

Čovekova (učenička) misao djeluje na principu integrisanosti, odakle i težnja za sticanje celovitih znanja koje treba da pruža škola i da tako doprinosi razvoju različitih učenikovih potencijala – prirodno-naučnih, umetničkih, socijalnih...

Dakle, neophodnost zajedničkog, tj. integrativnog planiranja nastave matematike sa ostalim predmetima, a posebno prirodno-naučnim, je prosto obavezujuća. Zbog toga, rad stručnog (ih) vijeća je jedan od bitnih faktora u obrazovanju. Ova aktivnost bi se morala, što prije, ugraditi, veoma značajno, u obaveznu 42-časovnu nedeljnu radnu strukturu.

Zevdžo Hurić, prof.